Çevrimiçi Gizlilik Politikası
Haziran 2008’de güncellenmiştir.
Bu sitenin kullanımı, koşulları kabul ettiğinizi belirtmektedir.

Mattel, Inc. ve şirketlerinin tamamı ("Mattel"), tarafımızdan çalıştırılan bir siteyi ziyaret ettiğinizde, çevrimiçi gizliliğinizi koruma taahhüdü vermektedir. Sizin talebiniz olmadığı sürece ve 13 yaşın altında iseniz, çevrimiçi kişisel bilgilerinizi kesinlikle toplamıyor ve saklamıyoruz. Ayrıca, yasanın yetki verdiği ve bu politikada tanımlanan sınırlı durumlar hariç, ebeveyn ya da yasal koruyucunun izni olmadan 13 yaşın altındaki çocuklarla ilgili kişisel bilgi toplamıyor ve saklamıyoruz. Web sitesi gizlilik politikamıza adapte olmak için lütfen aşağıdaki bilgileri gözden geçirin ve ailenizle birlikte sitelerimizdeki eğlenceli aktivitelerin tamamından faydalanın. Bu sitenin ve bu siteyi kullanılabilir kılan sunucunun Birleşik Devletler'de yerleşik olduğunu unutmayın. Bu siteyi kullanarak, bu site tarafından yapılacak veri transferi, toplama, işleme ve kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.

EBEVEYNLER VE YASAL KORUYUCULAR İÇİN ÖZEL NOT: Mattel, çocuklara yönelik web sitelerinin her biri için, 1998 yılı Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasına (COPPA) ve Council of Better Business Bureaus, Inc.'in CARU yönetmeliklerine bağlıdır. Çocuğunuzla birlikte çevrimiçi zaman geçirip onun internet alışkanlıklarını gözlemleyerek yardımcı olabilirsiniz. Lütfen, çocuğunuza bu siteye ya da herhangi başka birine izniniz olmadan hiçbir kişisel bilgi girmemesi talimatını vererek bize yardımcı olun.

Henüz 18 yaşında değilseniz, bu politikayı lütfen ebeveynleriniz ya da yasal koruyucunuz ile birlikte okuyun ve anlamadığınız herşeyi sorun. 13 yaşın altındaki çocuklar, e-posta adresi ya da herhangi bir kişisel bilgiyi Mattel'e veya Internet üzerinde herhangi birine vermeden önce mutlaka ebeveyn ya da yasal koruyucudan izin almış olmalıdır.

1. 13 Yaşında ya da Daha Büyüksem, Mattel Kişisel Bilgilerimi Toplar Mı?

Mattel'in, web sitelerinden herhangi birinde eğlenmeniz için kişisel bilgilerinizi paylaşmanız gerektiği yönünde bir talebi yoktur. Bunun anlamı, sitelerimizi herhangi bir kayda gerek olmaksızın gezebileceğinizdir. Bununla birlikte, sitelerimizin pek çoğunda kayıtlı üyeler için özel ve gizli bölümler bulunmaktadır. Örneğin konuk defterini imzalamak, yarışmalar, çekilişler, topluluk alanları, yükleme işlemleri veya ücretsiz demolar için kayıt olmak, çevrimiçi müşteri takiplerimizi doldurmak veya ürün satın almak suretiyle gönüllü olarak sağlananlar haricinde sizin ya da çocuğunuzun hiçbir kişisel bilgisini toplamıyoruz. Sorduğumuz kişisel bilgiler genellikle ad/soyad, posta adresi, telefon numarası ve e-posta adresidir. Bu bilgiyi nasıl kullandığımızı öğrenmek için lütfen devamını okuyun. Çevrimiçi mağazalarımızdan yalnızca 18 yaş ve üzeri kişilerin ürün alabileceğini unutmayın. Ayrıca, 13 yaşın altındaki çocukları, web sitelerimizdeki gelişmiş abonelik hizmetleri veya belirli topluluk özelliklerine katılabilmeleri için ancak bir ebeveyn veya veli kaydettirebilir.

2. Mattel Çevrimiçi Mağazalara Yönelik Hangi Sipariş Bilgilerini Toplar?

Çevrimiçi mağazalarımızdan alışveriş yapma fırsatı sunabiliriz. Bunun için, müşterilerin 18 yaşını doldurmuş olması ve geçerli bir kredi kartına sahip olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış ziyaretçiler, çevrimiçi mağazalarımızda dolaşırken İstek Listesi fonksiyonunu kullanabilir, ancak alışveriş yapamazlar. Müşteri bir sipariş verdiğinde veya bir çevrimiçi katalog talebinde bulunduğunda, müşterinin adı, posta adresi, sipariş edilen ürünler, teslimat adresi ve kredi kartı bilgilerini içeren ticari işlem bilgilerini topluyoruz. Bu bilgileri, siparişi ya da katalog talebini yerine getirmek amacıyla soruyoruz. Web sitemize iletim sırasında kredi kartı bilgisini korumak için Secure Sockets Layer (SSL) teknolojisi kullanıyor ve bu bilginin sistem içindeki güvenliğini sağlamak için gerekli dahili prosedürler uyguluyoruz. Hizmet sağlayıcı ve satıcılarımızın işlem yaptıkları tüm kişisel bilgilerin gizliliğini korumalarını ve kişisel bilgileri korumak için sektörde kabul gören en iyi uygulamalara bağlı kalmalarını şart koşuyoruz.

Müşteriler, çevrimiçi sipariş formunu doldururken, gelecekteki siparişlere yönelik bazı bilgileri kaydedebilirler. Bilgi kaydetmek isteyen müşteriler için, kullanıcı adını, şifresini, müşterinin adını ve posta adresini, alternatif teslimat adresini ve kredi kartı bilgilerini saklıyoruz. Bazı web sitelerimizdeki gelişmiş abonelik hizmetleri size veya çocuğunuza aylık veya başka bir ücret karşılığında sunulabilir. Çocuğunuzu kaydetmek için, çocuğunuzun hesabını yönetmenizde size yardımcı olabilmek üzere bağlantı ayrıntılarınız ve kredi kartı bilgilerinizin yanı sıra çocuğunuzun ekran veya kullanıcı adı ile şifresini de sağlamanızı isteyeceğiz. Size abonelik hizmeti ücretleri için otomatik olarak faturalandırılma seçeneğini de sunabiliriz. Bir aboneliği otomatik olarak yenilemeyi seçerseniz, talebinizi işleme koyabilmek için, kredi kartı bilgileriniz de dahil olmak üzere kayıt bilgileriniz bizim tarafımızdan veya güvenilir hizmet sağlayıcılarımız tarafından korunur.

Kayıtlı müşteriler daha sonradan sipariş vermek için siteye girmek istediklerinde, kendilerini kullanıcı adı ve şifre ile tanıtabiliyorlar. Bir müşteri, verdiği bilgilere çocuğunun doğum gününü ve e-posta adresini de eklerse, bu bilgi yalnızca müşteri beklentilerine en iyi şekilde cevap verecek ürün ve hizmet sağlamakta kullanılacaktır.

Bir müşteri çevrimiçi sipariş verdiğinde, kendisine bir onay e-postası göndereceğiz. Ayrıca, müşterimizin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz özel bir promosyon ya da ürünle ilgili bir e-posta da gönderebiliriz. Çevrimiçi sipariş onayı ya da promosyon e-postası almak istemeyen her müşteri, bu isteğini çevrimiçi mağaza sipariş formunda belirtmelidir. Bizden tarafınıza gönderilmesini istemediğiniz bir e-posta almanız durumunda, sadece e-postanın içeriğindeki "unsubscribe (üyelikten ayrılma)" talimatlarına uymanız yeterlidir.

Bir müşteri işlemlerin bir üçüncü taraf satıcı tarafından yürütüldüğü bir siteye sipariş verir veya kayıt olursa, bu işlemler satıcının web sitesi üzerinden yürütülür. Mattel üçüncü taraf web siteleri üzerinden yapılan hiçbir işlem veya hiçbir içerik, şartlar ve koşullar veya bu tür üçüncü taraf web sitelerinin güvenlik politikalarından sorumlu olmadığından dolayı, herhangi bir üçüncü taraf web sitesi üzerinden herhangi bir işlem yapmadan veya herhangi bir kişisel bilgi vermeden önce satıcının web sitesinin şartlar ve koşulları ile güvenlik politikasını mutlaka incelemeniz gerekir.

3. Mattel 13 Yaşın Altındaki Herhangi Birinin Kişisel Bilgilerini Saklar Mı?

Özel ve sınırlı durumlar hariç, ebeveyn ya da yasal koruyucunun izni olmadan 13 yaşın altındaki hiçbir çocuğun çevrimiçi bilgisini saklamamaktayız. Çocuğunuz 13 yaşın altındaysa ve temizleyici avı, kişileştirilmiş sayfalar, oyunlar veya kulüpler gibi özel aktiviteleri olan sitelerimizi kullanmak istiyorsa, sizden çocuğunuzu "kaydetmenizi" istemek durumundayız. Çocuklar genellikle bu kayıt işlemini sadece kullanıcı adı ve şifre ile isimsiz olarak yapabilirler, ancak bazı durumlarda onların adlarına ve e-postalarına ihtiyacımız olacaktır. Çocuğunuzun adını sorduğumuzda, çocuğunuz sadece kendisinin bileceği bir "ekran adı" (gerçek ad değil) kullanmaya teşvik edilir. Bazı durumlarda çocuğunuzdan özel bir şifre yaratmasını isteyeceğiz. Bu şekilde sitede özelleştirdikleri alanları görebilecekler. Özel bir aktivite için bilgi gerekli olduğunda, soyadı, adres veya e-posta adresi gibi kişisel bilgileri doğrulanabilir izninizle saklayabiliriz. Çocuğunuzun özel bir çevrimiçi aktiviteye katılabilmesi için isminden (ya da ekran isminden) ve e-posta adresinden fazlasına ihtiyacımız olduğunda, çocuğunuzdan sizin e-posta ya da posta adresinizi isteyecek ve bu şekilde çocuğunuzun talebini size bildirebilecek ve izninizi alabileceğiz. Sizden izin talep ederken, sizin ya da çocuğunuzun sağladığı bilgiyi hangi amaçla kullanacağımızı söyleyeceğiz, ayrıca çocuğunuzun bilgilerini nasıl gözden geçireceğinizi ve bize bilgi silme talebinde nasıl bulunacağınızı anlatacağız. Sizden onay almadığımız sürece sizin (ya da çocuğunuzun) e-posta adresini saklamamaktayız.

Mattel, yalnızca aşağıdaki özel durumlarda, 13 yaşın altındaki çocuğunuzun adını (ya da ekran adını) ve e-posta adresini izniniz olmaksızın saklayabilir:

  • 13 yaşını doldurmamış bir çocuk bize bir talepte bulunduğunda, cevap verene kadar e-posta adresini saklarız. Soruya cevap verdikten sonra Mattel bu bilgiyi sistemden siler.
  • 13 yaşın altındaki bir çocuk bir e-posta bültenine veya çocuğun birçok çevrimiçi bağlantı yapmasını gerektirecek olan başka bir etkinliğe kayıt olursa, sizi bilgilendirebilmek ve bu kayıttan çekilmek için bir fırsat sunabilmek için çocuğun bir ebeveyninin veya yasal koruyucusunun e-posta adresini de vermesini istiyoruz.
  • Mattel, çok sık olmamakla birlikte, 13 yaşın altındaki çocukların bile katılabileceği yarışmalar veya özel site aktiviteleri düzenlemektedir. Bu aktivitelerde, çocuğunuzdan, aktiviteye katılabilmek için vermesi gereken bilgiler haricinde herhangi bir bilgi isteme hakkımız yoktur.

Aktiviteye katılmak istediğinde, çocuğunuzun bir promosyon ya da hizmete kaydolduğunu size bildirebilmek için, çocuğunuzdan sizin e-posta adresini de vermesini talep ediyoruz. Çocuğunuzun bir promosyon ya da hizmete dahil olabilmesi için e-posta adresi veya ad (veya ekran adı) bilgisinden daha fazlasına ihtiyacımız olduğunda size bildirecek, ne istediğimizi ve neden istediğimizi açıklayacak ve genellikle de bu bilgileri sizin (çocuğunuzun değil) sağlamanızı isteyeceğiz. Örneğin, çocuğunuzun kazandığı ödülleri size gönderebilmek için posta adresinizi ya da çocuğunuzun bu ödülleri ne zaman kazandığını söyleyebilmek için telefon numaranızı talep edebiliriz. Yukarıda belirtilen özel durumlar kapsamında bize sağladığınız her tür bilgi promosyon, program ya da aktivite süresi dolduğunda ve bu tür bilgiyi saklamak için tanınan yasal süre sona erdiğinde sistemimizden silinecektir.

13 yaş altı çocukların yararlanabileceği abonelik esasına dayalı geliştirilmiş hizmetler sunabiliriz. Bu tür durumlarda, hizmet için bir ebeveynin kaydolması ve çocuk için uygun izin seviyesini belirlemesi gerekir. Sizin veya çocuğunuzun yararlanabileceği içerik ve etkinlikler abonelik ve web sitesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ebeveynler abone olduklarında çocuklarının erişebileceği içerik ve etkinlikler hakkında bilgilendirilir ve çocukların hesapları daima ebeveynlerinin yönetimi altında olur. Bazı hizmetler abonelik ücretine tabi olabilir.

Çocuklardan bir yarışmaya, oyuna ya da benzeri aktiviyete katılım koşulu olarak, gerektiğinden fazla bilgi ifşa etmelerini talep etmemekteyiz. Artık çocuğunuzun e-posta yoluyla gazete almasını istemiyorsanız, üyelikten ayrılmak için sağlanan linke tıklamanız ya da Service@mattel.com adresinden bizimle irtibat kurmanız yeterlidir. Özel tanımlama ile, ebeveynler ya da yasal koruyucular çocukları hakkında topladığımız bilgilere göz atabilir, bu bilgilerin silinmesini isteyebilir veya bu bilgilerin ileride toplanmasını ya da kullanılmasını reddedebilir. Buraya tıklayın Kişisel Bilgi İnceleme Erişim Talebi'mizin bir kopyasını yazdırmak için, tamamen doldurun ve şu adrese gönderin:

Kisisel Bilgi Erisim Talebi
Mattel, Inc.
International & Regulatory Affairs
333 Continental Boulevard
M1-1202
El Segundo, CA 90245

Bununla birlikte, bizden çocuğunuza ait bilgileri silmemizi istediğinizde, biz de sizden çocuğunuzun aktivitelere katılmamasını isteyebiliriz.

4. Mattel Toplanan Bilgilerle Ne Yapıyor?


Topladığımız kişisel bilgileri, sizden ya da çocuğunuzdan (bilginiz dahilinde) bu tip bilgileri isterken belirttiğimiz amaçlar için kullanıyoruz. Örneğin, bir yarışmaya kaydolmak istiyorsanız, kazanan kişilere bildirebilmek için kayıt bilgilerini kullanıyoruz. Ürün satın almak istediğinizde de bilgiyi sipariş koşullarını yerine getirmekte kullanıyoruz. Bazı durumlarda ve bilgi talep ettiğimiz anda izninizi almak koşuluyla, Mattel'in piyasaya sunmaya hazırlandığı ürünler, web sitesindeki güncellemeler ve promosyonlar hakkında bilgi vermek için size ya da çocuğunuza e-posta ya da posta gönderebiliriz. İzin verdiğiniz takdirde, verdiğiniz bilgileri diğer Mattel markaları ve Mattel aile şirketleri ile de paylaşabilir, böylece hem onların sizi tanımalarını hem de sizin ilginizi çekebilecek ürünlerden haberdar olmanızı sağlayabiliriz. Bu tip güncelleme ve ürün bilgisi almaktan vazgeçtiğiniz anda, bize Service@mattel.com adresinden veya 800-524-TOYS no'lu telefondan ulaşmanız yeterlidir. Size gönderdiğimiz posta ve e-postalar, ileride bu tip bilgileri almak istemediğinizi bildirmenize olanak veren bilgi de içerecektir.

5. Mattel Kişisel Bilgilerimi Başkalarıyla Paylaşıyor Mu?

İzin verdiğiniz takdirde Mattel, bilgilerinizi ilginizi çekebilecek ürün ve hizmetler sunan diğer şirketlere sağlayabilir. Aynı şekilde, bu bilgi paylaşımını 13 yaş ve üzeri çocuğunuzun izni ile de gerçekleştirebiliriz. 13 yaşın altındaki çocukların çevrimiçi yolla edindiğimiz kişisel bilgilerini, Mattel dışındaki şirketlerle bu politikada tanımlanan durumlar haricinde pazarlama amaçlarında kullanmaları için hiçbir şekilde paylaşmamaktayız. Service@mattel.com adresinden veya 800-524-TOYS no'lu telefondan bize ulaştığınız takdirde, hem sizin, hem de talep halinde çocuğunuzun ismini dış şirketlere sağladığımız isim listesinden çıkaracağız. Mattel özel durumlarda, Mattel için veritabanının ya da sunucunun bakımını yapmak ve güvenliğini sağlamak, işlemleri yürütmek, sipariş ya da talep oluşturma sürecine yardım etmek ya da diğer benzeri hizmetlerde bulunmalarına izin verilmesinin gerekli olması halinde, başka şirketlerin veritabanımıza erişimine izin verebilir. Erişime izin verdiğimiz durumlarda, bu şirketlerden gördükleri bilgileri başkalarıyla paylaşmayacaklarına dair bir gizlilik sözleşmesi imzalamalarını talep etmekteyiz. Mattel, herhangi bir kişi davranışının bize, sitelerimize ya da başka birine zarar vereceğine kanaat getirdiğinde, zararı önlemek amacıyla söz konusu kişisel bilgiyi ifşa edebilir. Bu durumda, zarar vereni belirlemeye çalışabilir, onunla temas kurabilir ya da ona karşı yasal süreç başlatabiliriz. İfşa durumunun yasalar tarafından öngörülmesi ya da yasal bir talebin sonucu oluşması söz konusu olduğunda, kişisel bilgiyi ifşa edebiliriz.

6. Mattel Cookie'leri Ne Amaçla Kullanır?

"Cookie", bilgisayarımızın sabit sürücüsüne kaydettiğimiz, kişisel bilgi içermeyen küçük dosyadır. Bilgisayarımızda yer alan cookie'ler, sizin daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalara daha hızlı erişmenizi, sayfalarınızı kişiselleştirmenizi; bizim ise tekliflerimizi özelleştirmemizi sağlar. Ayrıca sitedeki bazı aktivite veya etkinliklere katılmanıza yardımcı olur. Örneğin, sitelerimizin bazılarında temizleyici ya da hazine avları yer almaktadır ve bu oyunlardaki ilerlemenizi izleyebilmek için bu cookie'leri kullanmamız gerekmektedir. Siteden çıkıp daha sonra yeniden girdiğinizde, cookie'ler bize kaldığınız yerin bilgisini verecektir, böylece en baştan başlamanıza gerek kalmayacaktır. Cookie'ler alışveriş kartınızdaki ve istek listenizdeki çevrimiçi mağaza öğelerinin takibini yapar. Cookie'ler aynı zamanda, sitelerimizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, hangi web sitesinde durup orada ne kadar kaldıklarının öğrenmemize yardımcı olur. Bu bilgi de hangi web özelliklerimizin başarılı olduğunu ve hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini anlamamızı sağlar. Yönetimsel amaçlarla, internette gezinirken bilgisayarınıza atanan otomatik sayı olan IP adresi bilgisini topluyoruz. Bazı Internet Servis Sağlayıcıları aynı IP adresini birçok kullanıcıya atayabiliyor. IP adresleri, sitelerimize yapılan "tık" sayısını hesaplamamızı sağlıyor. Nitekim, IP adresinin, isminiz ya da adresiniz gibi kişisel olarak tanımlanabilir ya da çevrimiçi temas kurulabilir herhangi bir bilgiyle bağlantısı yoktur, yani siz ve aileniz isimsiz olarak kalırsınız. Ayrıca, örneğin bir e-posta adresinin açılması gibi diğer önemli isimsiz bilgilerin sağlanması için GIF adı verilen başka bir teknoloji kullanıyoruz.

7. Mattel Bilgilerimizi İzinsiz Toplar Mı?


Mattel, yukarıda belirtilen durumlar haricinde, cookie'ler ya da diğer izleme mekanizmaları yoluyla pasif olarak bilgi toplamamaktadır. Bununla birlikte, üçüncü taraf reklamcıları bu yöntemlerle bilgi toplayabilir. Bu nedenle lütfen aşağıdaki bölüm 8'i inceleyin. Mattel cookie'leri belirli bir kullanıcı hakkında herhangi bir kişisel bilgi İÇERMEZ. Bilgisayarınızdan, sizin ya da ailenizle ilgili kişisel olarak tanımlanabilir ya da çevrimiçi temas kurulabilir bilgiler almak için cookie'ler ya da diğer gayrı resmi yöntemler kullanmıyoruz. Yukarıda bahsi geçen hazine avı gibi bazı aktiviteler haricinde, Mattel doğrudan pazarlama ya da promosyon amaçlı cookie kullanmamaktadır. Mattel cookie'leri üçüncü taraflarla paylaşmak üzere özellikle sizin veya ailenizin hakkında bilgi toplamakta kullanmaz.

8. Mattel'in Üçüncü Taraf Reklamcıları Cookie'leri Kullanıyor Mu?

Bu sitede reklam verme esnasında, üçüncü taraf reklamcılarımız tarayıcınıza tek bir cookie yerleştirebilir ya da tanıtabilir. Bu şirketlerden bazıları sizi ilgilendirebilecek mallar ve hizmetler hakkında reklamlar sağlamak için bu ve diğer web sitelerine yaptığınız ziyaretler hakkındaki gayri şahsi bilgileri (yani adınız, adresiniz, e-posta adresiniz veya telefon numaranızı içermeyen bilgileri) kullanabilir. Bu uygulama hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu bilgilerin bu şirketler tarafından kullanılmamasını sağlamak için elinizde olan seçenekleri öğrenmek için, buraya tıklayın.

Ve son olarak...

Sizin ve ailenizin tüm sitelerimizde gezerken eğlenmesini diliyor ve sizi bu sitede ya da internette herhangi bir yerde bilgi ifşa ederken sağduyulu davranmaya teşvik etmek istiyoruz.
Gizlilik politikamızı okuduğunuz için teşekür ederiz. Umarız web sitelerimizde sunduğumuz birçok aktiviteyi ve çevrimiçi gizliliği güvence altına almak için taahhüt ettiğimiz yolları daha iyi anlama olanağı bulmuşsunuzdur. Politikamızda zaman içinde değişiklik yapabileceğimizi unutmayın. Böyle bir durumda, yeni politikamızı sitelerimize yerleştirerek sizi durumdan haberdar edeceğiz.

Her türlü soru için lütfen bizimle temasa geçmekten çekinmeyin!

Mattel, Inc.
Tüketici Iliskileri
636 Girard Avenue
East Aurora, NY 14052
ABD: 800-524-TOYS (800-524-8697)
Kanada: 800-665-6288


© 2009 Mattel, Inc. Tüm Hakları Saklıdır.